جشن فارغ التحصیلی

معمولاً مراسم و جشن فارغ التحصيلی مراسمی و يژه و سمبوليک و همراه با شادی است که پايان يک مرحله از زندگی و شروع مرحله ای ديگر را نويد می دهد.
روز جشن فارغ التحصیلی روز بزرگ و پر خاطره ای برای دانشجویان و خانواده هایشان می باشد .  همچنين روز بزرگی برای اساتيد و ساير مسئولين دانشگاه است. در این روز با شکوه تلاش های دانشجویان، اساتید و مسئولین دانشگاه به ثمر می نشیند. 
روز های بعد از فارغ التحصیلی روز هایی است که بسیاری از دانشجویان با آینده خود دست و پنجه نرم می کنند .قطب نمای زندگی  فارغ التحصیلان دانشگاهها جهت های گوناگونی دارد . برخی به سمت اشتغال و کسب و کار و تشکيل خانواده و برخی به سمت ادامه تحصيل در داخل يا خارج از کشور گرایش دارد.مهم ا ين است که در هر يک از ا ين جهت گيری ها، فضا يی را بر ای خدمت به جامعه، شهر و کشور عز يزمان ا يران در نظر بگیریم و به نحوی دين خود را به همین جامعه که تا به امروز شما را مورد حمايت خود قرار داده است ادا کنيم.

آئین نامه جشن فارغ التحصیلی  

 

اهداف
1- تقدیر و بزرگداشت تلاشها و فعالیت¬های علمی و فرهنگی دانشجویان فارغ¬التحصیل در طول دوران تحصیلی
2 - قدردانی و سپاسگذاری از حمایتها و پشتیبانی مادی و معنوی خانواده محترم دانشجویان
3- تودیع مسؤولین و اساتید مرکز دانشجویان
4- ادای سوگند و اعلام تعهد علمی و اخلاقی برای خدمت به جامعه 
 
•   چارچوب اجرایی:
ماده 1:هر مرکز در طول هر سال تحصیلی یک یا دو جشن فارغ التحصیلی زیر نظرکمیته برنامه¬ریزی و شورای سیاستگذاری جشنهای فارغ¬التحصیلی مرکز برگزار می کند.
ماده 2: شورای سیاستگذاری مرکب از: رئیس مرکز (بعنوان رئیس کمیته)، معاون دانشجویی و فرهنگی (بعنوان دبیر کمیته)، مدیر و کارشناس امور دانشجویی و فرهنگی، مسئول روابط عمومی و نمایندگان دانشجویان فارغ التحصیل بوده و وظیفه تصویب و تایید ریز برنامه¬های اجرایی، زمان و مکان برگزاری برنامه، نظارت بر هزینه کردها و نظارت و هدایت کیفی جشن را بر عهده خواهد داشت.

ماده 3 : متعاقب تشکیل اولین جلسه کمیته سیاستگذاری، کمیته اجرایی مراسم متشکل از نمایندگان دانشجویان هر ورودی تشکیل خواهد شد که در اولین جلسه کمیته اجرایی از بین نمایندگان یک نفر به عنوان دبیر انتخاب و کارهای اجرایی را با همکاری سایر اعضای کمیته، مدیریت خواهد نمود.
 این کمیته مسئولیت پی¬گیری و اقدام در خصوص مصوبات و تصمیمات شورای سیاستگذاری را بر عهده خواهد داشت.
تبصره 1: انتخاب نمایندگان دانشجویان توسط خود فارغ¬التحصیلان صورت خواهد گرفت و تمامی دانشجویان شرکت¬کننده در جشن باید به صورت مستند این موضوع را به اطلاع کمیته سیاستگذاری برسانند.
تبصره 2: نمایندگان دانشجویان نبایستی پرونده انضباطی و اخلاقی در مرکز داشته باشند.
ماده 4: تعداد میهمانان برای هر دانشجوی فارغ¬التحصیل 3 نفر و دعوت از میهمان اضافی بر اساس نظر کمیته سیاستگذاری خواهد بود.
ماده 5: کل هزینه¬های جشن بر عهده دانشجویان فارغ¬التحصیل خواهد بود.
5-1: هر دانشجوی فارغ¬التحصیل که متقاضی شرکت در جشن باشد بایستی هزینه مشخص شده از طرف شورای سیاستگذاری را به نماینده دانشجویان تحویل دهد.
ماده 6: برنامه¬های پیشنهادی برای مراسم جشن فارغ¬التحصیلی:
ـ قرائت سوگندنامه
ـ سخنرانی نماینده دانشجویان برای تقدیر از اساتید و والدین
ـ سخنرانی رئیس مرکز یا یکی از مسئولین
- تقدیر از دانشجویان برجسته گروههای فارغ التحصیل به انتخاب شورای سیاستگذاری
ـ ارائه لوح تقدیر و یادمان به تمامی دانشجویان
ـ برنامه¬های هنری (موسیقی، تئاتر و...)
ـ پخش کلیپ از خاطرات دوران تحصیل
ماده 7: مدیریت و هدایت جشن¬های فارغ¬التحصیلی هر مرکز بر هر مرکز بوده و جزو وظایف ریاست محترم مرکز خواهد بود. بایستی اولین جلسه شورای سیاستگذاری با دعوت معاونین محترم  حداقل دو ماه قبل از زمان پیش¬بینی شده در برنامه جامع اجرایی مرکز برگزار شود.
ماده 8: کلیه مواردی که در این آیین نامه در خصوص آنها رویه و دستورالعمل مشخصی ذکر نشده ، بنا به صلاحدید شورای سیاستگذاری تصمیم گیری خواهد شد.
ماده 9 : جشنهای فارغ التحصیلی جزو برنامه های مراکز محسوب می شود و بایستی کلیه شئون و چارچوبهای فرهنگی مناسب فضای آموزش عالی در آن ملاحظه شده و از سوی رئیس محترم و اعضای شورای سیاستگذاری اهتمام لازم نسبت به این امر معمول گردد.
این آیین¬نامه در 9 ماده و2 تبصره در جلسه هیات رئیسه مرکز مورد تصویب قرار گرفت و از ابتدای سال تحصیلی 85-86 قابل اجرا می باشد.

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-12-26 15:42        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ