تاریخچه بسیج دانشجویی:

در تاریخ دوم آذرماه 1367 بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) طی پیامی عارفانه، روشنگرانه و توام با آینده نگری دقیق که که منبعث از بینش عمیق ایشان بود فرمان تشکیل بسیج دانشجو  و طلبه را به عنوان یکی از ضروری ترین تشکل ها صادر نمودند و ضمن درخواست دفاع از انقلاب و اسلام در مراکز دانشگاهی و حوزوی خواستار پاسداری از اصول تغییر ناپذیر ((نه شرقی و نه غربی شدند)) و ضمن دعوت به اتحاد و یگانگی حوزه  و دانشگاه چشم انداز ایجاد حکومت بزرگ اسلامی و فتح جهان توسط اسلام را فراروی مشتاقان و رهروان اسلام ناب محمدی (ص) قرار دادند . حضرت امام (ره) تشکیل بسیج دانشجو و طلبه را بر عهده بسیج مستضعفین سپاه پاسداران نهادند . بعد از رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) نیز حمایت همه جانبه خود را از بسیج دانشجویی اعلام نمودند و آن را از ضروریات دانسته و همواره با رهنمودهای ارزنده خودشان متولیان این نهاد مقدس را راهنمایی کرده و می کنند.
پس از تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی از سیزدهم دی ماه 1369 مرکز بسیج دانشجویی تهران تاسیس شد و مسولیت تشکیل دفاتر بسیج را در دانشگاهها عهده دار گردید . با شکل گیری قانونی بسیج دانشجویی در دانشگاه ها براساس توان بالای متکی بر ایمان دانشجویان بسیجی، بسیج دانشجویی به سرعت در این محیط مقدس تشکیل  و گسترش یافت . و بدین سان فرزندان خمینی کبیر (ره) که افتخار بسیجی بودن آنها پیر سفر کرده را برای خود موهبتی بزرگ می شمردند. آغاز گر حرکت بنیادینی شدند که رسالت آن از سوی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و نوید دهنده فتح سنگر های کلیدی جهان اسلام توسط اسلام ناب محمدی (ص) به عهده ایشان نهاده شده بود. راهی که رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد الظله العالی) نیز بر تداوم آن تاکید نموده و مهر تایید زدند از این رو به منظور تحقق آرمانها و ارزشهای انقلاب اسلامی و ضرورت تسریع در حرکت اسلامی کردن دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و نیز اشاعه تفکر بسیجی به ویژه از سال 1374 به بعد موافقت نامه هایی بین نیروهای مقاومت بسیج با وزارت فرهنگ و آموزش عالی در مورخه 13/7/1375، دانشگاه آزاد اسلامی در مورخه 25/1/1376 و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تاریخ 17/4/1376 به امضاء رسید که طرفین در آن نسبت به تقویت و گسترش فعالیت های بسیج دانشجویی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تصریح کرده و جهت تحقق آن اعلام آمادگی نمودند پس از طی دوره اولیه ایجاد و رشد سخت افزاری در بسیج دانشجویی ، همت دانشجویان بسیجی علاوه بر توسعه کمی معطوف به افزایش هر چه بیشتر کیفیت و تحول نرم افزاری گردید. در سال 1376 جمعی از دانشجویان بسیجی دانشگاه تهران توفیق دیدار با مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را کسب نموده و ضمن بیان بینش ها، نگرش ها و روشهای خود دغدغه های خویش را معروض داشتند . رهبر معظم انقلاب در این دیدار صمیمی و معنوی فرمایشات بسیار مهمی را بیان فرمودند که سرآغاز تحولی بنیادین در بسیج دانشجویی به ویژه در عرصه های فرهنگی و سیاسی گردید. لذا بسیج دانشجویی روز به روز بر کمیت و کیفیتش افزوده می گردید و اقبال عمومی دانشجویان و اخلاص و منطق و عمل آنها، راه را برای خدمتگزاری بیشتر می گشود  . در سال 1377 به منظور نهادینه شدن تشکیل، تقویت و توسعه بسیج دانشجویی طرحی از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح گردید.که پس از بحث و بررسی و انجام کارشناسی لازم در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ 22/9/1377 مجلس شورای اسلامی با اکثریت مطلق آرا و بدون هیچ مخالفی تصویب شد و سپس به تایید شورای نگهبان رسید. این مصوبه در مورخ 28/9/1377 طی نامه شماره 2773ق توسط رئیس مجلس شورای اسلامی به اطلاع رئیس جمهوری اسلامی ایران رسیده است و رئیس جمهوری اسلامی نیز طی نامه شماره 62814 به تاریخ 6/10/1377 آن را به وزارتخانه های ذیربط ابلاغ فرمودند. سال 1379 یکی دیکر از سرفصل های تحولی بسیج دانشجویی آغاز شد، در این سال شرکت کنندگان در نهمین نشست سالانه بسیج دانشجویی سراسر کشور توفیق دیدار با مقام معظم رهبری (مدظله العالی)را یافته و ضمن بیان دیدگاههای خویش، به استماع سخنان گهربار ایشان شامل رهنمودها و تایید رویکردهای اعلام شده بسیج دانشجویی نایل آمدند از اواخر همان سال فعالیت های جدی مبتنی بر رویکرد آینده نگر و استراتژیک آغاز شد که بحمدالله منجر به تغییرات بینشی، نگرشی، روشی و ساختاری در این تشکل گردید.
جلوه های این تحول وجود بالغ بر دو هزار و پانصد دفتر بسیچ داشنجویی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور بوده که به فضل الهی با گذشت زمان برانسجام، اثر بخشی و پویایی آن در راستای نقش آفرینی شایسته در عرصه های دانشگاه، اجتماع و فرای مرزهای جغرافیایی در ابعاد اعتقادی، فرهنگی،علمی، سیاسی، ورزشی، صنفی و آمادگیهای دفاعی می باشد.
امید است با توجه به پشتوانه های ایمانی،علمی،سیاسی، ورزشی،صنفی و آمادگیهای دفاعی می باشد.
امید است با توجه به پشتوانه های ایمانی، علمی، قانونی و انگیزشی بتوانیم گامی موثر در طریق بندگی خداوند بزرگ و خدمت به خلق او برداریم.

 

مدارک مورد نياز جهت عضويت بسيج:
1ـ چهار قطعه عکس
2ـ يک برگ کپي از صفحه اول شناسنامه در صورت داشتن توضيحات، يک برگ کپي از برگ توضيحات
3ـ يک برگ کپي از کارت ملي
4ـ تکميل فرم شماره 1 (درخواست عضويت بسيج)
شرايط تبديل عضويت عادي به فعال:
1ـ شش ماه عضويت عادي بسيج
2ـ سن 14 سال به بالا
3ـ گذراندن يکي از دوره هاي زير :
الف)گواهي خدمت در جبهه
ب)گذراندن آمادگي دفاعي دوم دبيرستان
ج)داشتن آموزش مقدماتي مرحله دوم بسيج
د)معرفي از يگان خدمتي (برگ سبز پايان دوره آموزش سربازي)
ه)کپي کارت پايان خدمت

مدارک مورد نياز جهت تبديل عضويت عادي به فعال
1ـدو قطعه عکس 4*3 گرفته شده در سال جاري
2ـدو عدد کپي شناسنامه
3ـ کپي کارت ملي
4ـدو عدد کپي مدرک تحصيلي
4ـ تکميل فرم هاي مربوطه


تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1391-5-21 10:39        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ